Olympic Qualifier Series

OQS Image

Break. Ride. Skate. Climb. The ultimate stage for athletes to qualify for Paris 2024 is coming to Shanghai, China; and Budapest, Hungary, in the first ever Olympic Qualifier Series!

The two-part series, taking place in the period leading up to the Olympic Games Paris 2024, will be an important step in determining which athletes qualify in BMX freestyle, breaking, skateboarding and Sport Climbing for Paris 2024.

Shanghai, 16-19 May

OQS Shanghai24 Speed

OQS Participating athletes

WOMEN'S SPEED

  • Natalia KALUCKA (POL), according to principle #3;
  • Rajiah SALLSABILLAH (INA), according to principle #3;
  • Aleksandra KALUCKA (POL);
  • Di NIU (CHN), according to principle #2;
  • Nurul IQAMAH (INA);
  • Jimin JEONG (KOR);
  • Shaoqin ZHANG (CHN);
  • Patrycja CHUDZIAK (POL);
  • Yafei ZHOU (CHN);
  • Shengyan WANG (CHN);
  • Capucine VIGLIONE (FRA), according to principle #1;
  • Beatrice COLLI (ITA);
  • Giulia RANDI (ITA);
  • Victoire ANDRIER (FRA);
  • Leslie Adriana ROMERO PÉREZ (ESP);
  • Manon LEBON (FRA);
  • Anna BROZEK (POL);
  • Andrea ROJAS (ECU), according to principle #3;
  • Lison GAUTRON (FRA);
  • Franziska RITTER (GER);
  • Ai TAKEUCHI (JPN);
  • Tamara ULZHABAYEVA (KAZ);
  • Fumika KAWAKAMI (JPN);
  • Carla MARTÍNEZ VIDAL (ESP);
  • Narda Mutia AMANDA (INA);
  • Karin HAYASHI (JPN);
  • Hanareum SUNG (KOR);
  • Natsumi HAYASHI (JPN);
  • Mahya DARABIAN (IRI);
  • Heeju NOH (KOR);
  • Grace CROWLEY (AUS), according to principle #3; and
  • Tegwen OATES (RSA), according to principle #3.

WOMEN'S BOULDER & LEAD

  • Brooke RABOUTOU (USA), according to principle #3;
  • Miho NONAKA (JPN), according to principle #3;
  • Chaehyun SEO (KOR);
  • Jain KIM (KOR);
  • Vita LUKAN (SLO), according to principle #3;
  • Mia KRAMPL (SLO);
  • Anastasia SANDERS (USA);
  • Futaba ITO (JPN);
  • Nonoha KUME (JPN);
  • Hélène JANICOT (FRA), according to principle #1;
  • Manon HILY (FRA);
  • Ayala KEREM (ISR);
  • Hannah MEUL (GER);
  • Stasa GEJO (SRB);
  • Molly THOMPSON-SMITH (GBR);
  • Fanny GIBERT (FRA);
  • Laura ROGORA (ITA);
  • Luo ZHILU (CHN), according to principle #2;
  • Ryu NAKAGAWA (JPN);
  • Zélia AVEZOU (FRA);
  • Ievgeniia KAZBEKOVA (UKR);
  • Eliska ADAMOVSKA (CZE);
  • Sara COPAR (SLO);
  • Camilla MORONI (ITA);
  • Lucija TARKUŠ (SLO);
  • Kyra CONDIE (USA);
  • Lynn VAN DER MEER (NED);
  • Lucia DÖRFFEL (GER);
  • Giorgia TESIO (ITA);
  • Petra KLINGLER (SUI);
  • Noa SHIRAN (ISR);
  • Roxana WIENAND (GER);
  • Elnaz REKABI (IRI);
  • Franziska STERRER (AUT);
  • Yejoo SEO (KOR);
  • Erin MCNIECE (GBR);
  • Aleksandra TOTKOVA (BUL);
  • Sandra HOPFENSITZ (GER);
  • Alannah YIP (CAN);
  • Michaela SMETANOVA (CZE);
  • Maya STASIUK (AUS), according to principle #3;
  • Kylie CULLEN (USA);
  • Martina BURŠÍKOVÁ (SVK);
  • Valentina AGUADO (ARG);
  • Sol SA (KOR);
  • Chloe CAULIER (BEL);
  • Tegwen OATES (RSA), according to principle #3; and
  • Svana BJARNASON (ISL), according to principle #4.

MEN'S SPEED

  • Peng WU (CHN), according to principles #2 and #3;
  • Veddriq LEONARDO (INA);
  • Xinshang WANG (CHN);
  • Liang ZHANG (CHN);
  • Kiromal KATIBIN (INA);
  • Jianguo LONG (CHN);
  • Rishat KHAIBULLIN (KAZ);
  • Jun YASUKAWA (JPN);
  • Aspar ASPAR (INA);
  • Ryo OMASA (JPN);
  • Euncheol SHIN (KOR);
  • John BROSLER (USA), according to principle #3;
  • Ludovico FOSSALI (ITA), according to principle #3;
  • Raharjati NURSAMSA (INA);
  • Erik NOYA CARDONA (ESP);
  • Yaroslav TKACH (UKR);
  • Pierre REBREYEND (FRA), according to principle #1;
  • Reza ALIPOUR SHENAZANDIFARD (IRI);
  • Amir MAIMURATOV (KAZ);
  • Leander CARMANNS (GER);
  • Zach HAMMER (USA);
  • Guillaume MORO (FRA);
  • Marcin DZIENSKI (POL);
  • Carlos GRANJA (ECU);
  • Yongjun JUNG (KOR);
  • Sebastian LUCKE (GER);
  • Gian Luca ZODDA (ITA);
  • Isaac ESTEVEZ (ECU);
  • Noah BRATSCHI (USA);
  • Alessandro BOULOS (ITA);
  • Hryhorii ILCHYSHYN (UKR); and
  • Hayden BARTON (AUS), according to principle #3.

MEN'S BOULDER & LEAD

  • Mejdi SCHALCK (FRA), according to principles #1 and #3;
  • Dohyun LEE (KOR), according to principle #3;
  • Alexander MEGOS (GER);
  • Adam ONDRA (CZE);
  • Sam AVEZOU (FRA);
  • Yannick FLOHÉ (GER);
  • Sascha LEHMANN (SUI);
  • Paul JENFT (FRA);
  • Alberto GINÉS LÓPEZ (ESP);
  • Jongwon CHON (KOR);
  • Hannes VAN DUYSEN (BEL);
  • Yufei PAN (CHN), according to principle #2;
  • Mickael MAWEM (FRA);
  • Simon LORENZI (BEL);
  • Nicolas COLLIN (BEL);
  • Yunchan SONG (KOR);
  • Luka POTOCAR (SLO);
  • Nicolai UZNIK (AUT);
  • Hamish MCARTHUR (GBR);
  • Jan-Luca POSCH (AUT);
  • Stefan SCHERZ (AUT);
  • Nimrod MARCUS (ISR);
  • Maximilian MILNE (GBR);
  • Hannes PUMAN (SWE);
  • Edvards GRUZITIS (LAT);
  • Martin STRANIK (CZE);
  • Stefano GHISOLFI (ITA);
  • Anze PEHARC (SLO);
  • Martin BERGANT (SLO);
  • Jack MACDOUGALL (GBR);
  • Jonas UTELLI (SUI);
  • Sean MCCOLL (CAN), according to principle #3;
  • Filip SCHENK (ITA);
  • Nikolay RUSEV (BUL);
  • Marcello BOMBARDI (ITA);
  • Ravianto RAMADHAN (INA);
  • James POPE (GBR);
  • Zan LOVENJAK SUDAR (SLO);
  • Giorgio TOMATIS (ITA);
  • Alex KHAZANOV (ISR);
  • Oscar BAUDRAND (CAN);
  • Yuval SHEMLA (ISR);
  • Geva LEVIN (ISR);
  • Yannick NAGEL (GER);
  • Raviandi RAMADHAN (INA);
  • Christopher COSSER (RSA), according to principle #3;
  • Dylan PARKS (AUS), according to principle #3; and
  • Nimród Sebestyén TUSNÁDY (HUN), according to principle #2.

PRINCIPLES EXPLANATIONS

Principle #1: the highest placed athlete from Olympic Games Host Country

Principle #2: the highest placed athlete from each OQS Host Country

Principle #3: the highest placed athlete from each of the Continents

Principle #4: the highest placed athlete from the Universality countries

IFSC Partners