OLYMPIC QUALIFIER SERIES


Break. Ride. Skate. Climb. The ultimate stage for athletes to qualify for Paris 2024 is coming to Shanghai, China; and Budapest, Hungary, in the first ever Olympic Qualifier Series!

The two-part series, taking place in the period leading up to the Olympic Games Paris 2024, will be an important step in determining which athletes qualify in BMX freestyle, breaking, skateboarding and Sport Climbing for Paris 2024.

QUALIFIED ATHLETES

As of 30 January 2024.
Athletes in bold indicates that they have been confirmed by their respective NFs.

WOMEN'S SPEED
  • Natalia KALUCKA (POL)
  • Rajiah SALLSABILLAH (INA)
  • Aleksandra KALUCKA (POL)
  • Di NIU (CHN)
  • Nurul IQAMAH (INA)
  • Jimin JEONG (KOR)
  • Shaoqin ZHANG (CHN)
  • Patrycja CHUDZIAK (POL)
  • Yafei ZHOU (CHN)
  • Shengyan WANG (CHN)
  • Capucine VIGLIONE (FRA)
  • Beatrice COLLI (ITA)
  • Giulia RANDI (ITA)
  • Victoire ANDRIER (FRA)
  • Leslie Adriana ROMERO PÉREZ (ESP)
  • Manon LEBON (FRA)
  • Anna BROZEK (POL)
  • Andrea ROJAS (ECU)
  • Lison GAUTRON (FRA)
  • Franziska RITTER (GER)
  • Ai TAKEUCHI (JPN)
  • Tamara ULZHABAYEVA (KAZ)
  • Fumika KAWAKAMI (JPN)
  • Carla MARTÍNEZ VIDAL (ESP)
  • Narda Mutia AMANDA (INA)
  • Karin HAYASHI (JPN)
  • Hanareum SUNG (KOR)
  • Natsumi HAYASHI (JPN)
  • Mahya DARABIAN (IRI)
  • Heeju NOH (KOR)
  • Grace CROWLEY (AUS)
  • Tegwen OATES (RSA)
MEN'S SPEED
  • Peng WU (CHN)
  • Veddriq LEONARDO (INA)
  • Xinshang WANG (CHN)
  • Liang ZHANG (CHN)
  • Kiromal KATIBIN (INA)
  • Jianguo LONG (CHN)
  • Rishat KHAIBULLIN (KAZ)
  • Jun YASUKAWA (JPN)
  • Aspar ASPAR (INA)
  • Ryo OMASA (JPN)
  • Euncheol SHIN (KOR)
  • John BROSLER (USA)
  • Ludovico FOSSALI (ITA)
  • Raharjati NURSAMSA (INA)
  • Erik NOYA CARDONA (ESP)
  • Yaroslav TKACH (UKR)
  • Pierre REBREYEND (FRA)
  • Reza ALIPOUR SHENAZANDIFARD (IRI)
  • Amir MAIMURATOV (KAZ)
  • Leander CARMANNS (GER)
  • Zach HAMMER (USA)
  • Guillaume MORO (FRA)
  • Marcin DZIENSKI (POL)
  • Carlos GRANJA (ECU)
  • Yongjun JUNG (KOR)
  • Sebastian LUCKE (GER)
  • Gian Luca ZODDA (ITA)
  • Isaac ESTEVEZ (ECU)
  • Noah BRATSCHI (USA)
  • Alessandro BOULOS (ITA)
  • Hryhorii ILCHYSHYN (UKR)
  • Hayden BARTON (AUS)
WOMEN'S BOULDER & LEAD
  • Brooke RABOUTOU (USA)
  • Miho NONAKA (JPN)
  • Chaehyun SEO (KOR)
  • Jain KIM (KOR)
  • Vita LUKAN (SLO)
  • Mia KRAMPL (SLO)
  • Anastasia SANDERS (USA)
  • Futaba ITO (JPN)
  • Nonoha KUME (JPN)
  • Hélène JANICOT (FRA)
  • Manon HILY (FRA)
  • Ayala KEREM (ISR)
  • Hannah MEUL (GER)
  • Stasa GEJO (SRB)
  • Molly THOMPSON-SMITH (GBR)
  • Fanny GIBERT (FRA)
  • Laura ROGORA (ITA)
  • Luo ZHILU (CHN)
  • Ryu NAKAGAWA (JPN)
  • Zélia AVEZOU (FRA)
  • Ievgeniia KAZBEKOVA (UKR)
  • Eliska ADAMOVSKA (CZE)
  • Sara COPAR (SLO)
  • Camilla MORONI (ITA)
  • Lucka RAKOVEC (SLO)
  • Kyra CONDIE (USA)
  • Lynn VAN DER MEER (NED)
  • Lucia DÖRFFEL (GER)
  • Giorgia TESIO (ITA)
  • Petra KLINGLER (SUI)
  • Noa SHIRAN (ISR)
  • Roxana WIENAND (GER)
  • Elnaz REKABI (IRI)
  • Franziska STERRER (AUT)
  • Yejoo SEO (KOR)
  • Erin MCNIECE (GBR)
  • Aleksandra TOTKOVA (BUL)
  • Sandra HOPFENSITZ (GER)
  • Alannah YIP (CAN)
  • Michaela SMETANOVA (CZE)
  • Maya STASIUK (AUS)
  • Kylie CULLEN (USA)
  • Martina BURŠÍKOVÁ (SVK)
  • Valentina AGUADO (ARG)
  • Sol SA (KOR)
  • Chloe CAULIER (BEL)
  • Tegwen OATES (RSA)
  • Svana BJARNASON (ISL)
MEN'S BOULDER & LEAD
  • Mejdi SCHALCK (FRA)
  • Dohyun LEE (KOR)
  • Alexander MEGOS (GER)
  • Adam ONDRA (CZE)
  • Sam AVEZOU (FRA)
  • Yannick FLOHÉ (GER)
  • Sascha LEHMANN (SUI)
  • Paul JENFT (FRA)
  • Alberto GINÉS LÓPEZ (ESP)
  • Jongwon CHON (KOR)
  • Hannes VAN DUYSEN (BEL)
  • Yufei PAN (CHN)
  • Mickael MAWEM (FRA)
  • Simon LORENZI (BEL)
  • Nicolas COLLIN (BEL)
  • Yunchan SONG (KOR)
  • Luka POTOCAR (SLO)
  • Nicolai UZNIK (AUT)
  • Hamish MCARTHUR (GBR)
  • Jan-Luca POSCH (AUT)
  • Stefan SCHERZ (AUT)
  • Nimrod MARCUS (ISR)
  • Maximilian MILNE (GBR)
  • Hannes PUMAN (SWE)
  • Edvards GRUZITIS (LAT)
  • Martin STRANIK (CZE)
  • Stefano GHISOLFI (ITA)
  • Anze PEHARC (SLO)
  • Martin BERGANT (SLO)
  • Jack MACDOUGALL (GBR)
  • Jonas UTELLI (SUI)
  • Sean MCCOLL (CAN)
  • Filip SCHENK (ITA)
  • Nikolay RUSEV (BUL)
  • Marcello BOMBARDI (ITA)
  • Ravianto RAMADHAN (INA)
  • James POPE (GBR)
  • Zan LOVENJAK SUDAR (SLO)
  • Giorgio TOMATIS (ITA)
  • Alex KHAZANOV (ISR)
  • Oscar BAUDRAND (CAN)
  • Yuval SHEMLA (ISR)
  • Geva LEVIN (ISR)
  • Yannick NAGEL (GER)
  • Raviandi RAMADHAN (INA)
  • Christopher COSSER (RSA)
  • Dylan PARKS (AUS)
  • Nimród Sebastyén TUSNÁDY (HUN)

© 2019 ifsc-climbing.org    All Rights Reserved